Blog

Alışverişi sanal ortamda yapan Fiyatı ucuza getirmek isteyenlerin ortak merkezi

iPhone SE ve iPhone 5S Karşılaştırması

iPhone-5s-ve-iPhone-SE-karşılaştırması

Apple, Kaliforniya’da yaptığı ‘Let Us Loop You In’ isimli lansmanda; 4 inçlik yeni akıllı telefonu iPhone SE’yi duyurdu. Biz de iPhone SE’yi, ona tasarımsal olarak en yakın telefon olan iPhone 5S ile karşılaştırdık.
İşlemciler
iPhone SE‘de kullanılan 1.84 GHz hızındaki A9 yonga seti, iPhone 5S’e gore verimi iki katına çıkarıyor. Performans olarak iPhone 6’dan daha yüksek verim sergileyen iPhone SE, İphone 6S ile ise derhal hemen aynı seviyede.
Grafik işlemcisi olarak iPhone SE’de PowerVR GT7600 kullanılırken, iPhone 5S de PowerVR G6430 GPU işlemcisi kullanılıyor.

MonitörHer iki telefonun tasarımları benzer olunca, ekran da aynı kalmış. Her iki cihazda da 4 inçlik 640 x 1136 çözünürlükte IPS LCD ekran kullanıldığını görüyoruz.

Kamera
iPhone 5S de 8 megapixel f/2.2 kamera tercih edilirken; iPhone SE de f/2.2 diyafram aralığında, 4k video kaydı kabiliyetine haiz 12 megapixel kamera kullanılmış. Video kaydı esnasında 8 megapixel çözünürlüğünde fotoğraf da çekilebiliyor.

IPhone 5S modelinde 1080p/30fps ve 720p/120fps özelliklerinde video çekilebilirken; iPhone SE de video kayıt seçenekleri artırılmış. Kullanıcıya 2160p/30fps, 1080p/120fps ve 720p/240fps kayıt seçenekleri sunuluyor.

Ön kamerada ise bizim için hayal kırıklığı oldu. Akıllı telefonların çoğunda ön kamera, neredeyse arka kamera kalitesine yaklaşmışken; Iphone SE modelinde hala 1.2 megapixel Facetime kamera kullanılıyor.

Depolama ve RAM
Iphone SE, 5S den farklı olarak 2 GB ram ile geliyor. Kullanıcıların tarayıcı ve sekmeler arasındaki geçiş sorunları, iPhone 6S de kullanılan 2 GB ram ile aşılmıştı. Aynı ram in kullanılması ile iPhone SE kullanıcılarının da bu sorunları yaşamaması hedeflenmiş.

Depolama kısmında ise 5S de sunulan 16/32/64 GB seçenekleri, SE de bir tek 16 GB ve 64 GB olarak sunulmuş.

Batarya
iPhone 5S de 1560 mAh olan batarya, iPhone SE’de 1642 mAh seviyesine yükseltilmiş. Arada çok büyük fark olmadığını ve iPhone 5S kullananlarının telefonlarını günde 1 defa şarj etme şikayetlerini gözönüne aldığımızda, batarya ne yazık ki bizim için sınıfta kaldı.

IPhone 5S den iPhone SE ye geçilir mi?
IPhone 5S tasarım, ekran ve bataryası ile sizin için kafi değilse, iPhone SE size mevcut telefonunuzdan fazlasını sunamayacaktır. Performans anlamında bir fark yaşamak istiyorsanız ise; iPhone SE’nin kamerasından işlemcisine, yenilenen tüm özellikleriyle size bu farkı yaşatacağından eminiz…

Loading